Løn som it-supporter: Hvad tjener du i 2026?
Se hvad en it-supporter tjener i 2026 med officielle tal fra Danmarks Statistik. Find ud af, hvordan du kan hæve din løn som it-supporter.
Mange tror, at en it-supporter er en slags digital brandmand, der tjener et beskedent beløb for at genstarte computere og nulstille adgangskoder. Tallene fortæller en anden historie, og det er en historie, som langt de fleste både ansøgere og nuværende it-supportere overser, når de sætter sig til forhandlingsbordet.
Hvis du søger job på området, eller overvejer om du skal bede om mere i løn, er det afgørende at kende det reelle lønniveau. I denne artikel gennemgår vi, hvad der er den officielle løn som it-supporter, hvordan tallene fordeler sig mellem offentlig og privat sektor, og hvilke faktorer der afgør, om du ender i den lave eller høje ende af skalaen. Er du i gang med din jobsøgning, er lønniveauet noget af det vigtigste at have styr på, inden du siger ja til et tilbud.
Hvad tjener en it-supporter?
En it-supporter i Danmark tjener i gennemsnit 52.427 kr. om måneden i 2025 ifølge Danmarks Statistik, mens medianen er 50.432 kr. Tallene er standardberegnet månedsfortjeneste før skat inklusive pension og tillæg for lønmodtagere uden ledelsesansvar. Fremskrevet til 2026 lander gennemsnittet på cirka 54.000 kr. om måneden.
Det er vigtigt at forstå, hvad tallene faktisk dækker. Standardberegnet månedsfortjeneste er en opgørelsesmetode, der gør lønninger sammenlignelige på tværs af forskellige arbejdstider og aftaleforhold. Beløbet inkluderer pension og tillæg, så det er altså ikke det samme som den løn, du ser øverst på lønsedlen, og det er langt fra det beløb, der lander på din konto efter skat. Hvis du sammenligner et jobtilbud med disse tal, skal du derfor kigge på den samlede lønpakke inklusive pensionsbidrag og eventuelle faste tillæg og ikke kun grundlønnen.
Tallene stammer fra Danmarks Statistik, LONS20 (2025) og dækker stillingen it-supporter under den danske fagklassifikation DISCO 3512. Opgørelsen bygger på 9.561 fuldtidsansatte, hvilket giver et solidt datagrundlag. Her er de officielle tal for 2025 fordelt på kvartiler, som viser spredningen i lønnen:
| Sektor | Nedre kvartil/md | Median/md | Gennemsnit/md | Øvre kvartil/md |
|---|---|---|---|---|
| Alle sektorer | 41.245 kr. | 50.432 kr. | 52.427 kr. | 61.121 kr. |
| Offentlig sektor | 43.126 kr. | 49.130 kr. | 51.013 kr. | 57.159 kr. |
| Private virksomheder | 40.482 kr. | 50.785 kr. | 52.717 kr. | 62.333 kr. |
Bemærk afstanden mellem nedre og øvre kvartil. En fjerdedel af it-supporterne tjener under 41.245 kr. om måneden, mens en fjerdedel tjener over 61.121 kr. Der er altså næsten 20.000 kr. mellem de to yderpunkter i feltet, og det er den forskel, resten af artiklen forklarer.
Løn som it-supporter i 2026 og 2027
Lønnen er ikke statisk, og det er netop derfor, at 2025-tallene kun er et udgangspunkt. Hvis du læser dette i 2026, bør du tage højde for den generelle lønudvikling.
Danmarks Statistiks lønindeks viser, at lønnen på tværs af alle sektorer steg med 3,2 procent i andet kvartal af 2026 sammenlignet med samme kvartal året før. Du kan selv se udviklingen i Danmarks Statistik, SBLON1. Hvis vi fremskriver 2025-tallene med den lønudvikling, ender vi på et anslået niveau for 2026. Det er altså ikke officielle tal for 2026, men Danmarks Statistiks tal for 2025 fremskrevet med lønudviklingen:
| Sektor | Lønudvikling | Anslået gennemsnit/md 2026 | Anslået median/md 2026 |
|---|---|---|---|
| Alle sektorer | 3,2 % | 54.105 kr. | 52.046 kr. |
| Offentlig sektor | 3,6 % | 52.849 kr. | 50.899 kr. |
| Private virksomheder | 3 % | 54.299 kr. | 52.309 kr. |
Ser vi længere frem, kan vi også regne på et forventet niveau for 2027. Her er der tale om en antagelse og ikke en prognose: Vi har hævet 2026-tallene med den aktuelle inflation på 2,2 procent, målt som ændringen i forbrugerpriserne i september 2026 mod samme måned året før (Danmarks Statistik, PRIS01). Antagelsen er, at lønnen følger med priserne. Med den forudsætning er det forventede gennemsnit i 2027 cirka 55.295 kr. om måneden på tværs af alle sektorer og en forventet median på 53.191 kr. Det er et regneeksempel, der viser retningen, og ikke en garanti for, hvad du reelt vil tjene.
Offentlig eller privat: Hvor tjener it-supportere mest?
Den mest oplagte sammenligning er den mellem det offentlige og det private. Og her er billedet mere nuanceret, end mange forventer.
På gennemsnittet er forskellen lille. I 2025 tjente en it-supporter i det private 52.717 kr. om måneden mod 51.013 kr. i den offentlige sektor, altså knap 1.700 kr. mere. Medianen fortæller samme historie: 50.785 kr. i det private mod 49.130 kr. i det offentlige. Men det er først, når vi kigger på kvartilerne, at den egentlige forskel træder frem.
I den offentlige sektor ligger lønnen tættere samlet. Den nedre kvartil er 43.126 kr., og den øvre er 57.159 kr., så spredningen er cirka 14.000 kr. I det private er spredningen markant større, fra 40.482 kr. til 62.333 kr., altså næsten 22.000 kr. mellem top og bund. Det betyder, at du i det private både risikerer at starte lavere og har mulighed for at nå højere. Den offentlige sektor er mere forudsigelig, mens den private er et større spil med både højere gevinster og lavere startniveauer.
Som rekrutteringskonsulent ser man ofte, at it-supportere i offentlige stillinger får deres løn fastlagt gennem overenskomst og anciennitet, mens private virksomheder i højere grad forhandler individuelt. Det har en direkte betydning for, hvor meget du kan flytte på tallet med en god forhandling. Står du over for et jobtilbud, kan en velskrevet motiveret ansøgning være det første skridt til at placere dig i den øvre del af spændet, fordi den viser, at du tilfører mere end de basale supportopgaver.
Hvad afgør, om du tjener mere eller mindre?
Der er flere faktorer bag de næsten 20.000 kr., der adskiller nedre og øvre kvartil. De kan ikke alle sættes på tal, men de kan beskrives, og de er afgørende for din forhandlingsposition.
Først og fremmest spiller erfaring og anciennitet en stor rolle. En nyuddannet, der tager sit første job i førstelinjesupport, starter typisk i den lavere ende af skalaen, mens en erfaren supporter med dokumenteret ansvar for komplekse systemer ligger tættere på den øvre kvartil. Hvis du kommer direkte fra uddannelsen, kan du læse mere om, hvordan du griber det an i vores guide til ansøgning til første job.
Dernæst betyder specialisering og kompetencer meget. En it-supporter, der kan mere end at nulstille adgangskoder, for eksempel arbejder med netværk, cloudplatforme, sikkerhed eller specifikke forretningssystemer, har en stærkere forhandlingsposition. Certificeringer fra leverandører som Microsoft eller Cisco kan dokumentere dine evner over for en rekrutterer og gøre det lettere at argumentere for et højere lønniveau.
Til sidst spiller arbejdsstedets størrelse og branche ind. Store virksomheder, der er afhængige af it for at kunne drive forretning, betaler ofte mere for support end små virksomheder, hvor it er en bivirkning. Geografien har også betydning, idet lønniveauet i hovedstadsområdet generelt er højere end i yderområderne, men vi kan ikke sætte et præcist tal på forskellen, da den afhænger af virksomhed og stilling.
Vær opmærksom på, at din individuelle løn altid afhænger af overenskomst, anciennitet og din egen forhandling. Den præcise sats for dit job kan du få hos din fagforening, som kender de gældende overenskomster.
Sådan hæver du din løn som it-supporter
Hvis du vil ud over medianen, er der en række konkrete trin, du kan tage. Det handler ikke om held, men om at gøre dig synlig for dem, der bestemmer lønnen.
1. Kend dit udgangspunkt
Sammenlign din nuværende løn med tallene ovenfor. Ligger du under den nedre kvartil på 41.245 kr. (2025-niveau), har du et stærkt argument for en lønsamtale. Husk at sammenligne æbler med æbler: Medregn pension og tillæg, så du ser på samme grundlag som Danmarks Statistik.
2. Dokumenter din værdi
Samle konkrete resultater: Hvor mange sager løser du, hvor hurtigt, og hvilke processer har du forbedret? En rekrutterer eller leder reagerer langt stærkere på tal og eksempler end på generelle formuleringer som "jeg er god til support". Det samme princip gælder, når du skriver ansøgninger. Se, hvilke fejl der koster samtaler, i vores gennemgang af typiske fejl i ansøgninger.
3. Opkvalificer dig målrettet
Vælg efteruddannelse, der peger mod roller med højere løn, såsom systemadministration, netværk eller it-sikkerhed. Det er her, den øvre kvartil på 61.121 kr. (2025-niveau) typisk findes.
4. Forhandl med fakta
Gå ind til lønsamtalen med tal fra Danmarks Statistik, dokumenterede resultater og et konkret ønske. Det signalerer professionalisme og gør det svært at afvise dig med et generelt "vi har ikke budget". Hvis du ønsker at rykke til en anden arbejdsgiver for at hæve lønnen, kan du overveje en uopfordret ansøgning til virksomheder, du gerne vil arbejde for.
Skal du have et overblik over, hvordan din løn ligger i forhold til resten af landet, kan du også kigge på vores artikel om gennemsnitsløn i Danmark. Og er du nysgerrig på, hvordan andre fag klarer sig, kan du sammenligne med for eksempel revisor løn eller elektriker løn.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er den gennemsnitlige løn som it-supporter?
I 2025 var den gennemsnitlige løn som it-supporter 52.427 kr. om måneden på tværs af alle sektorer, ifølge Danmarks Statistik, LONS20. Tallet er standardberegnet månedsfortjeneste inklusive pension og tillæg. Fremskrevet med lønudviklingen er det anslåede gennemsnit for 2026 cirka 54.105 kr.
Tjener en it-supporter mere i det private eller offentlige?
Gennemsnitligt tjener en it-supporter lidt mere i det private. I 2025 var gennemsnittet 52.717 kr. i private virksomheder mod 51.013 kr. i den offentlige sektor. Spredningen er dog større i det private, så både top og bund ligger længere fra midten.
Hvad tjener en it-supporter i nedre og øvre ende?
I 2025 tjente en fjerdedel af it-supporterne under 41.245 kr. om måneden, mens en fjerdedel tjente over 61.121 kr. Forskellen skyldes primært erfaring, specialisering, arbejdssted og forhandling.
Kan man forhandle sin løn som it-supporter?
Ja, især i private virksomheder, hvor lønnen ofte forhandles individuelt. Gå ind til samtalen med dokumenterede resultater og kendskab til det officielle lønniveau. Den præcise ramme afhænger af din overenskomst, så kontakt din fagforening for den gældende sats.
Hvad bliver lønnen som it-supporter i 2027?
Hvis lønnen følger med inflationen på 2,2 procent, kan det forventede gennemsnit for 2027 lande omkring 55.295 kr. om måneden på tværs af alle sektorer. Det er en antagelse og ikke en prognose, og baserer sig på Danmarks Statistik, PRIS01.
Klar til at søge dit næste job?
Kender du dit lønniveau, har du et stærkt udgangspunkt, men det er ansøgningen, der åbner døren til samtalen. Vil du have hjælp til din ansøgning? Prøv JobMail gratis og få en skræddersyet ansøgning på få minutter.
Relateret indhold
Jurist løn 2026: Hvad tjener en jurist?
Jurist løn: Se hvad en jurist tjener i 2026 - privat og offentligt. Få overblikket og forbered din næste lønsamtale med de officielle tal.
Skolelærer løn 2026: Hvad tjener en lærer? (Guide)
Skolelærer løn 2026: Se hvad en lærer tjener i offentlig og privat sektor, og hvad der påvirker lønnen. Få overblik og forhandl bedre.
Ambulanceredder løn: Hvad tjener du i 2026?
Ambulanceredder løn: Se hvad en ambulancebehandler tjener i 2025-2027 med officielle tal fra Danmarks Statistik. Læs hvad der afgør din løn.
Hvad tjener en ejendomsmægler? Løn 2026 (guide)
Hvad tjener en ejendomsmægler? Se lønnen i 2025 og 2026 efter Danmarks Statistik, og hvad der afgør forskellen. Læs guiden og forhandl bedre.